Léčba parodontitidy

 

Léčba parodontitidy

Parodontitida patří hned po zubním kazu mezi nejčastější onemocnění dásní a tkání. Mezi veřejností je známa pod nesprávným pojmem paradentóza. Dobrá zpráva pro pacienty je, že paradentozu (Parodontitida) je možné léčit.

Úspěšnost „boje“ proti paradentoze  závisí na důsledné, pečlivé a komplexní léčbě. Jako vždy je nejdůležitější prevence,  tedy pravidelná návštěva lékaře, včasná a správná diagnóza. Velmi důležitá při boji s onemocněním dásní je také spolupráce pacienta se stomatologem a precizní dentální hygiena. Parodontóza (Parodontitida) je velmi zákeřná, dlouhá léta se zdá, že se nic vážného neděje. A pak najednou se zachraňuje co se dá, většinou na poslední chvíli. Nebezpečí parodontitidy nespočívá pouze ve ztrátě zubů. Zdraví ústní dutiny je totiž úzce propojeno se zdravotním stavem celého organismu. Bohužel parodontitida souvisí také s dalšími onemocněními, například také zvyšuje zdravotní rizika u lidí s aterosklerózou, onemocněním srdce, plic nebo cukrovkou. Dle výzkumu se také potvrzuje vyšší riziko vzniku mozkové mrtvice.

Co je parodontitida?

Parodontitida je onemocnění závěsného aparátu zubu. Zub je zavěšen na složitém systému vazivových vláken, jehož nedílnou součástí je dobrý krčkový uzávěr, což je připojení okraje dásně ke krčku zubu. Bohužel v České republice je Parodontitida velmi rozšířené onemocnění, postihuje bez rozdílu pohlaví přibližně 35 procent  Čechů ve středním věku  (s věkem se frekvence výskytu zvyšuje). Jak již zmiňujeme výše je opravdu důležité včas zjistit přítomnost zánětu dásní a léčit ho. Pokud možno ještě před tím, než zánět postihne kostěné zubní lůžko a  závěsný aparát zubu.

Příznaky

  • Krvácení dásní
  • Tvorba parodontálních chobotů
  • Úbytek (resorpce) kosti
  • Viklavost a rozestupování zubů (tzv. putování zubů je již příznakem pokročilé parodontitidy. Jsou způsobeny úbytkem kosti zubního lůžka závěsných vazů i zánětlivým prosáknutím parodontálních tkání. Obvykle nemocný sám zpozoruje že se mu dosud těsně u sebe stojící zuby začínají rozestupovat a vyklánět)
  • Obnažování zubních krčků (které mohou být zvýšeně citlivé. Někteří nemocní parodontitidou trpí i občasnými nepříjemnými pocity brnění, napětí a tlaku v dásních nebo i bolestivostí v důsledku nahromadění hnisu v některém z parodontálních chobotů.

Zápach z úst (Hlavní příčinou je přítomnost plaku a parodontálních chobotů)

Příčiny vzniku

  • Dědičnost
  • Nedostatečná zubní hygiena
  • Křivé zuby
  • Kouření
 – u kuřáků se parodontóza 
vyskytuje až 7x častěji než u nekuřáků

Nakažlivost

Parodontóza je nakažlivá, a tak pacient může přenést bakterie, které ji způsobují, na své blízké. Základem tedy je dodržovat 
zásady ústní hygieny a zabránit přenosu kazotvorných bakterií. To platí dvojnásob pro přenos z rodičů na batole v době, kdy se mu prořezávají první zoubky. Doporučujeme dodržovat základní hygienická pravidla.

Vybrané příklady metod léčby

Parodontitidu nelze zcela vyléčit. Je ale téměř vždy možné 
zastavit její šíření a udržovat ji v chronickém stadiu. 
Základním principem, kterého se držíme u nás v Dentasmile UL je individuální přístup při volbě léčby parodontálních onemocnění. Pomáhají nám nové, vyspělé technologie, které pomáhají zastavit zánětlivý proces a změny na dásních a v čelistní kostní tkáni. Nelze ale předpokládat, že veškerou práci za Vás udělá lékař –  největší část práce a úsilí je vždy na pacientovi, musí intenzivně a svědomitě dodržovat a provádět zubní hygienu, dle instrukcí lékaře.

Hluboké čištění stěn kořene zubu a měkkých tkání vnitřní stěny dásňového chobotu neboli kyretáž se provádí buď ručně (speciálními kyretami), nebo laserem či ultrazvukem (prostřednictvím poddásňových násadců). Při uzavřené kyretáži se čistí parodontální choboty mající maximální hloubku 5 mm. Pokud jsou choboty hlubší, přichází na řadu otevřená kyretáž, kdy se ambulantně provádí odchlípnutí dásně, odstranění tvrdého povlaku a vyčištění tkáně pod ní. Závěrem se dáseň sešije.

Řízená tkáňová a  kostní regenerace k  vyplnění kostních defektů je používána syntetická kost. Lze použít i pacientovu, odebranou nejčastěji v oblasti dolních zubů moudrosti. K překrytí nové kosti neboli augmentátu se kvůli eliminaci průniku nežádoucích buněk měkkých tkání používají syntetické kolagenní membrány.

Dlahování speciálními dlahami se nejčastěji fixují viklající se spodní řezáky – mají nejtenčí kořeny a ulpívá na nich nejvíce plaku. Dlaha, obvykle kovová, vede za nimi, aby nebyla vidět, upevňuje se fotokompozitem a jako kotvy fungují špičáky (mají nejdelší kořen vedoucí hluboko do čelisti, takže se téměř nikdy neviklají).

Extrakce zubů a následné zavedení implantátů? Nejzazší řešení, ale zároveň jediná metoda, jak parodontitidu definitivně vyléčit. 

Co je jaké onemocnění?

Parodont

Představuje komplex vzájemně těsně propojené tkáně, které obklopují zub. Sem patří dáseň, čelistní kost tvořící lůžko zubu, vazivo a zubní cement (vnější tkáně pokrývající kořen). Parodont zajišťuje fixaci zubů, reguluje zátěž při žvýkání, plní vyživovací a regenerační funkce. Kvůli své složité struktuře je bohužel snadno náchylný k různým onemocněním.

Gingivitida

Gingivitida je vlastně zánět dásní. Toto onemocnění může být provázeno různými nepříjemnými pocity: krvácením a otékáním dásní nebo bolestivostí, ale většinou tyto symptomy nejsou příliš výrazné. Zubním plakem způsobený zánět dásní je jedním z nejčastějších lidských onemocnění. Prvními příznaky jsou zarudnutí, zduření okraje dásně a krvácení, které se objevuje při čištění zubů nebo při žvýkání.

Parodontitida

Jedná se o nejrozšířenější parodontální onemocnění. Bakterie pronikající hluboko pod dáseň, ničí vazivo a kostní tkáň, která obklopuje kořen zubu a udržuje ho v kostním lůžku čelistní kosti. Dochází k rozpouštění kostní tkáně a k následnému viklání zubu. V důsledku toho může zub prostě vypadnout, protože okolní tkáně už nejsou schopny ho udržet.

Je jednou z nejčastějších infekcí lidského těla, a pokud se včas neléčí, vede ke ztrátě zubů, či dokonce celého chrupu.

Parodontální choboty

Hlavní příznak pokročilejší parodontitidy. Parodontální choboty vznikají mezi zubem postupným prohlubováním dásňového žlábku okolo zubu, který u zdravého zubu bývá hluboký pouze 0,5 mm. Příčinou je porušení závěsného aparátu zubu a úbytek kosti zubního lůžka.

 

Těšíme se na Vás!

Váš Dentasmile UL tým